ERA-3AED680V
Mfr.Part #
ERA-3AED680V
Description
RES SMD 68 OHM 0.5% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.5%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
450μm
Power Rating :
100mW
Chip
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
75V
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Weight :
2.012816mg
Resistance :
68Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
TR, PUNCHED, 7 INCH
Mount :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Contact Plating :
Tin
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Thin Film
Datasheets
ERA-3AED680V
Panasonic ERA-3AED680V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 68Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C