ERA-3AED622V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3AED622V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 6.2K OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Published :
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Power Rating :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
75V
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Construction :
RECTANGULAR
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
6.2kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
ERA-3A
Height :
558.8μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
ERA-3AED622V
Panasonic ERA-3AED622V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 6.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C