ERA-3AED562V
Mfr.Part #
ERA-3AED562V
Description
RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
5.6kOhm
Case Code (Metric) :
Height :
450μm
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Thin Film
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
ERA-3AED562V
Panasonic ERA-3AED562V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 5.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C