ERA-3AED561V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3AED561V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 560 OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Ratings :
AEC-Q200
Height :
450μm
Construction :
Chip
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Series :
ERA-3A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated :
150V
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
560Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
ERA-3AED561V
Panasonic ERA-3AED561V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 560Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C