ERA-3AED560V
Mfr.Part #
ERA-3AED560V
Description
RES SMD 56 OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
e3
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
75V
Ratings :
AEC-Q200
Height :
450μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ERA-3A
Depth :
800μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
56Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power Rating :
100mW
Datasheets
ERA-3AED560V
Panasonic ERA-3AED560V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 56Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C