ERA-3AED5490V
Mfr.Part #
ERA-3AED5490V
Description
RES SMD 549 OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Height :
558.8μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Series :
ERA-3A
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Resistance :
549Ohm
Voltage - Rated DC :
75V
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
ERA-3AED5490V
Panasonic ERA-3AED5490V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 549Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C