ERA-3AED513V
Mfr.Part #
ERA-3AED513V
Description
RES 51 KOHMS 0.5% 1/10W 0603
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
75V
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
51kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
ERA-3AED513V
Panasonic ERA-3AED513V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 51kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C