ERA-3AED512V
Mfr.Part #
ERA-3AED512V
Description
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/10W 0603
Stock
850
In Stock :
850
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
12 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
5.1kohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
yes
Working Voltage :
75V
Datasheets
ERA-3AED512V
Panasonic ERA-3AED512V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 5.1kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C