ERA-3AED511V
Mfr.Part #
ERA-3AED511V
Description
RES SMD 510 OHM 0.5% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
12 Weeks
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
510Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W