ERA-3AED5112V
Mfr.Part #
ERA-3AED5112V
Description
RES SMD 51.1KOHM 0.5% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Metric) :
Military Standard :
Not
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Tolerance :
±0.5%
Height :
450μm
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ROHS3 Compliant
Depth :
800μm
Resistance :
51.1kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
100mW
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
150V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
ERA-3AED5112V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 51.1kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C