ERA-3AED4992V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3AED4992V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 49.9KOHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
49.9kOhm
Voltage - Rated :
75V
Construction :
Chip
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated DC :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
Unknown
Series :
ERA-3A
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
100mW
Composition :
Thin Film
Radiation Hardening :
No
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
ERA-3AED4992V
Panasonic ERA-3AED4992V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 49.9kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C