ERA-3AED3740V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3AED3740V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 374 OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Resistance :
374Ohm
Published :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
558.8μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
Chip
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
100mW
Series :
ERA-3A
Contact Plating :
Tin
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
75V
Feature :
Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ERA-3AED3740V
Panasonic ERA-3AED3740V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 374Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C