ERA-3AED362V
Mfr.Part #
ERA-3AED362V
Description
RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/10W 0603
Resistance :
3.6kOhm
Contact Plating :
Tin
Automotive AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
100mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
ROHS3 Compliant
Depth :
800μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Military Standard :
Not
Tolerance :
±0.5%
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Chip
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
150V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
ERA-3AED362V
Panasonic ERA-3AED362V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 3.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C