ERA-3AEB2940V
Mfr.Part #
ERA-3AEB2940V
Description
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
294Ohm
Working Voltage :
75V
Datasheets
ERA-3AEB2940V
Panasonic ERA-3AEB2940V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 294Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C