ERA-3AEB2871V
Mfr.Part #
ERA-3AEB2871V
Description
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Depth :
800μm
Resistance :
2.87kOhm
Max Power Dissipation :
100mW
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
STANDARD: IEC60115-8
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
Chip
Weight :
2.012816mg
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Series :
ERA-3A
Published :
Datasheets
ERA-3AEB2871V
Panasonic ERA-3AEB2871V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 2.87kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C