ERA-3AEB2870V
Mfr.Part #
ERA-3AEB2870V
Description
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
100mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Thin Film
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
450μm
Depth :
800μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
287Ohm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
REACH SVHC :
No SVHC
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Automotive AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
yes
Mount :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
ERA-3AEB2870V
Panasonic ERA-3AEB2870V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 287Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C