ERA-3AEB2800V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3AEB2800V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Construction :
Chip
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
800μm
Max Power Dissipation :
100mW
Lead Free :
Lead Free
Series :
ERA-3A
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Resistance :
280Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
100mW