ERA-3AEB274V
Mfr.Part #
ERA-3AEB274V
Description
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/10W 0603
0603 (1608 Metric)
Published :
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
75V
Case Code (Metric) :
Height :
450μm
Depth :
800μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
75V
Composition :
Thin Film
Military Standard :
Not
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
100mW
Resistance :
270kOhm
Max Power Dissipation :
100mW
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Solder
Datasheets
ERA-3AEB274V
Panasonic ERA-3AEB274V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 270kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C