ERA-3AEB2742V
Mfr.Part #
ERA-3AEB2742V
Description
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/10W 0603
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
27.4kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated DC :
75V
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Construction :
Chip
Military Standard :
Not
ERA-3A
Max Power Dissipation :
100mW
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
450μm
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Depth :
800μm
Voltage - Rated :
150V
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
Datasheets
ERA-3AEB2742V
Panasonic ERA-3AEB2742V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 27.4kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C