ERA-3AEB2741V
- Mfr.Part #
- ERA-3AEB2741V
- Description
- RES SMD 2.74KOHM 0.1% 1/10W 0603
- Temperature Coefficient :
- ±25ppm/°C
- 0603 (1608 Metric)
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- Tolerance :
- ±0.1%
- Rated Power Dissipation (P) :
- 0.1W
- Published :
- 2009
- Operating Temperature :
- -55°C~155°C
- Power (Watts) :
- 0.1W 1/10W
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Working Voltage :
- 75V
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- ECCN Code :
- EAR99
- Height Seated (Max) :
- 0.022 0.55mm
- Size / Dimension :
- 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
- Resistance :
- 2.74kOhm
- Datasheets
- ERA-3AEB2741V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 2.74kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C