ERA-3AEB2553V
Mfr.Part #
ERA-3AEB2553V
Description
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.1%
Military Standard :
Not
Case Code (Metric) :
Height :
550μm
Voltage - Rated :
75V
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
FIXED RESISTOR
Depth :
800μm
Published :
Case Code (Imperial) :
yes
Voltage - Rated DC :
75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Max Power Dissipation :
100mW
2
Contact Plating :
Tin
Resistance :
255kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mount :
Datasheets
ERA-3AEB2553V
Panasonic ERA-3AEB2553V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 255kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C