ERA-3AEB2551V
Mfr.Part #
ERA-3AEB2551V
Description
RES SMD 2.55KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mount :
Surface Mount
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Resistance :
2.55kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Lead Free :
Lead Free
STANDARD: IEC60115-8
Depth :
800μm
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
75V
Voltage - Rated :
75V
Datasheets
ERA-3AEB2551V
Panasonic ERA-3AEB2551V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 2.55kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C