ERA-3AEB2320V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3AEB2320V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Depth :
800μm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
100mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
75V
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
450μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Voltage - Rated :
75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
REACH SVHC :
No SVHC
Resistance :
232Ohm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Published :
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Series :
ERA-3A
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
ERA-3AEB2320V
Panasonic ERA-3AEB2320V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 232Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C