ERA-3AEB203V
Mfr.Part #
ERA-3AEB203V
Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
5
In Stock :
5
Published :
2009
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated DC :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
20kohm
Military Standard :
Not
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
ERA-3AEB203V
Panasonic ERA-3AEB203V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 20kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Panasonic ERA-3AEB203V is a surface mount chip resistor with a resistance of 20 kilo-ohms (20KΩ) and a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/10 watt (0.1W) and is packaged in a 0603 size.
Features:
- Resistance: 20KΩ
- Tolerance: 0.1%
- Power Rating: 0.1W