ERA-3AEB1961V
Mfr.Part #
ERA-3AEB1961V
Description
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
2
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
AEC-Q200
Power Rating :
100mW
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Series :
ERA-3A
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
75V
Military Standard :
Not
Resistance :
1.96kOhm
REACH SVHC :
No SVHC
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Published :
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Depth :
800μm
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
ERA-3AEB1961V
Panasonic ERA-3AEB1961V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 1.96kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C