ERA-3AEB1960V
Mfr.Part #
ERA-3AEB1960V
Description
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Mounting Feature :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
196Ohm
2
Working Voltage :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
ERA-3AEB1960V
Panasonic ERA-3AEB1960V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 196Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C