ERA-3AEB1912V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3AEB1912V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
290
In Stock :
290
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
ERA-3A
Construction :
Chip
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
2009
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Resistance :
19.1kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Datasheets
ERA-3AEB1912V
Panasonic ERA-3AEB1912V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 19.1kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C