ERA-3AEB1872V
Mfr.Part #
ERA-3AEB1872V
Description
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/10W 0603
Resistance :
18.7kOhm
2
Termination :
SMD/SMT
Series :
ERA-3A
Military Standard :
Not
Power Rating :
100mW
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
150V
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Depth :
800μm
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Max Power Dissipation :
100mW
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
ERA-3AEB1872V
Panasonic ERA-3AEB1872V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 18.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C