ERA-3AEB1871V
Mfr.Part #
ERA-3AEB1871V
Description
RES SMD 1.87KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mount :
Surface Mount
Resistance :
1.87kOhm
0603 (1608 Metric)
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Lead Free :
Lead Free
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
75V
Series :
ERA-3A
Power Rating :
100mW
e3
Depth :
800μm
Military Standard :
Not
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
ERA-3AEB1871V
Panasonic ERA-3AEB1871V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 1.87kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C