ERA-3AEB1870V
Mfr.Part #
ERA-3AEB1870V
Description
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Thin Film
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Power Rating :
100mW
Contact Plating :
Tin
Depth :
800μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
75V
Height :
450μm
Case Code (Metric) :
Resistance :
187Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm