ERA-3AEB1820V
Mfr.Part #
ERA-3AEB1820V
Description
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/10W 0603
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
182Ohm
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-3AEB1820V
Panasonic ERA-3AEB1820V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 182Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C