ERA-3AEB1782V
Mfr.Part #
ERA-3AEB1782V
Description
RES SMD 17.8KOHM 0.1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Construction :
Chip
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Series :
ERA-3A
Lead Free :
Lead Free
12 Weeks
Voltage - Rated :
75V
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Depth :
800μm
Voltage - Rated DC :
75V
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
REACH SVHC :
No SVHC
Power Rating :
100mW
Resistance :
17.8kOhm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
ERA-3AEB1782V
Panasonic ERA-3AEB1782V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 17.8kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C