ERA-3AEB1743V
Mfr.Part #
ERA-3AEB1743V
Description
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mount :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
450μm
Lead Free :
Lead Free
Published :
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
174kOhm
Case Code (Metric) :
Power Rating :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
100mW
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
75V
Construction :
Chip
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-3AEB1743V
Panasonic ERA-3AEB1743V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 174kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C