ERA-3AEB1622V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3AEB1622V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Depth :
800μm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
2009
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Tin
Series :
ERA-3A
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
100mW
Composition :
Thin Film
Mount :
Surface Mount
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
75V
Feature :
Automotive AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
16.2kOhm
Datasheets
ERA-3AEB1622V
Panasonic ERA-3AEB1622V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 16.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C