ERA-3AEB152V
Mfr.Part #
ERA-3AEB152V
Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Series :
ERA-3A
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
75V
0603 (1608 Metric)
Depth :
800μm
Mount :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Voltage - Rated :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
1.5kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Contact Plating :
Tin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Military Standard :
Not
Height :
450μm
Datasheets
ERA-3AEB152V
Panasonic ERA-3AEB152V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 1.5kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Panasonic ERA-3AEB152V is a surface mount chip resistor with a resistance of 1.5K ohms and a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/10W and a size of 0603.
Features:
- High precision resistance value of 1.5K ohms with 0.1% tolerance