ERA-3AEB1241V
Mfr.Part #
ERA-3AEB1241V
Description
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Military Standard :
Not
Voltage - Rated :
75V
Contact Plating :
Tin
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Case Code (Metric) :
Construction :
Chip
Weight :
2.012816mg
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Depth :
800μm
yes
Radiation Hardening :
No
Composition :
Thin Film
Mount :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
1.24kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
75V
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-3AEB1241V
Panasonic ERA-3AEB1241V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 1.24kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C