ERA-3AEB1183V
Mfr.Part #
ERA-3AEB1183V
Description
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Depth :
800μm
Max Power Dissipation :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Resistance :
118kOhm
Published :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
150V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Contact Plating :
Tin
Composition :
Thin Film
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
Mount :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
STANDARD: IEC60115-8
Power Rating :
100mW
Ratings :
AEC-Q200
REACH SVHC :
No SVHC
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
75V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
450μm
Datasheets
ERA-3AEB1183V
Panasonic ERA-3AEB1183V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 118kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C