ERA-3AEB1150V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3AEB1150V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
100mW
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
75V
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Height :
450μm
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Chip
Series :
ERA-3A
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Resistance :
115Ohm
Depth :
800μm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
100mW
Datasheets
ERA-3AEB1150V
Panasonic ERA-3AEB1150V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 115Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C