ERA-3AEB1053V
Mfr.Part #
ERA-3AEB1053V
Description
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
WRAPAROUND
Military Standard :
Not
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Depth :
800μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
450μm
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
75V
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
105kOhm
STANDARD: IEC60115-8
Datasheets
ERA-3AEB1053V
Panasonic ERA-3AEB1053V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 105kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
ERA-3AEB1053V Description
ERA-3AEB1053V Features
  • Reference Standard ...... IEC 60115-8, JIS C 5201-8, EIAJ RC-2133B
  • AEC-Q200 compliant
  • RoHS compliant
  • High reliability ................ Stable at high temperature and humidity
(85 °C 85 %RH rated load, Category temperature range : –55 °C to +155 °C)