ERA-3AEB1052V
Mfr.Part #
ERA-3AEB1052V
Description
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
10.5kOhm
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Working Voltage :
75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Published :
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
ERA-3AEB1052V
Panasonic ERA-3AEB1052V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 10.5kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C