ERA-3AEB104V
Mfr.Part #
ERA-3AEB104V
Description
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
28
In Stock :
28
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
800μm
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Military Standard :
Not
TR, PUNCHED, 7 INCH
Power Rating :
100mW
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
75V
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
1608
Working Voltage :
75V
Chip
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
100kOhm
Contact Plating :
Tin
Case Code (Imperial) :
0603
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C