ERA-3AEB1021V
Mfr.Part #
ERA-3AEB1021V
Description
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/10W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Voltage - Rated :
150V
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Depth :
800μm
Max Power Dissipation :
100mW
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thin Film
Height :
450μm
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Published :
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Metric) :
Resistance :
1.02kOhm
Mount :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Datasheets
ERA-3AEB1021V
Panasonic ERA-3AEB1021V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 1.02kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C