ERA-3AEB1020V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3AEB1020V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Tin
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Height :
450μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Chip
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Lead Free :
Lead Free
Published :
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Resistance :
102Ohm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
75V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
150V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Depth :
800μm
Ratings :
AEC-Q200
Military Standard :
Not
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Series :
ERA-3A
Datasheets
ERA-3AEB1020V
Panasonic ERA-3AEB1020V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 102Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C