ERA-3AEB101V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3AEB101V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
100mW
Resistance :
100Ohm
Case Code (Imperial) :
0603
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Height :
450μm
Case Code (Metric) :
1608
Voltage - Rated :
75V
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Depth :
800μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Series :
ERA-3A
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
75V
REACH SVHC :
No SVHC
Construction :
Chip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Contact Plating :
Tin
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W