ERA-2VRW2671X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2VRW2671X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.67K OHM 0.05% 1/10W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
ERA-2VRW
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63 mW
Product Type :
Thin Film Resistors
Length :
1 mm
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Packaging :
Reel
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Technology :
Thin Film
Subcategory :
Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
0.5 mm
Tolerance :
±0.05%
Composition :
Thin Film
Series :
ERA-2V
Brand :
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
Voltage Rating :
50 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
0.35 mm
Resistance :
2.67 kOhms
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
ERA-2VRW2671X
Panasonic ERA-2VRW2671X
ERA-2V Series, Thin Film, 2.67 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.05%, -55°C ~ 155°C