ERA-2VRW1301X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2VRW1301X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.3K OHM 0.05% 1/10W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Base Product Number :
ERA-2VRW
Voltage Rating :
50 V
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.05%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Composition :
Thin Film
Width :
0.5 mm
Length :
1 mm
Number of Terminations :
2
Brand :
Technology :
Thin Film
Height :
0.35 mm
Series :
ERA-2V
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Type :
Thin Film Resistors
Resistance :
1.3 kOhms
Power Rating :
63 mW
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Packaging :
Reel
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
PCB Mount
Ratings :
AEC-Q200
Subcategory :
Resistors
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
ERA-2VRW1301X
Panasonic ERA-2VRW1301X
ERA-2V Series, Thin Film, 1.3 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.05%, -55°C ~ 155°C