ERA-2VRW1002X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2VRW1002X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 0.05% 1/10W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Product Width :
0.5mm
Brand :
Subcategory :
Resistors
Width :
0.5 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Voltage Rating :
50V
Base Product Number :
ERA-2VRW
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Tolerance :
±0.05%
Qualification :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Product Type :
Thin Film Resistors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Height :
0.35 mm
Composition :
Thin Film
Termination Style :
SMD/SMT
Technology :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Packaging :
Cut Tape
RoHS :
Details
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Package :
Digi-Reel?
Number of Terminations :
2
Series :
ERA-2V
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistance Tolerance :
± 0.05%
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Length :
1 mm
Product Status :
Active
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Power Rating :
62.5mW
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Resistance :
10 kOhms
Product Length :
1.02mm
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Datasheets
ERA-2VRW1002X
Panasonic ERA-2VRW1002X
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-2V Series, Thin Film, 10 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.05%, -55°C ~ 155°C