ERA-2VRB5101X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2VRB5101X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Product Status :
Active
Width :
0.5 mm
Power Rating :
63 mW
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistance :
5.1 kOhms
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Brand :
Technology :
Thin Film
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Mounting Style :
PCB Mount
Supplier Device Package :
Subcategory :
Resistors
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Reel
Length :
1 mm
Voltage Rating :
50 V
Tolerance :
±0.1%
Product Type :
Thin Film Resistors
Series :
ERA-2V
Base Product Number :
ERA-2VRB
Height :
0.35 mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Datasheets
ERA-2VRB5101X
Panasonic ERA-2VRB5101X
ERA-2V Series, Thin Film, 5.1 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C