ERA-2VRB2701X
Mfr.Part #
ERA-2VRB2701X
Description
RES 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0402
Height :
0.35 mm
Power Rating :
62.5mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Qualification :
Voltage Rating :
50V
Tolerance :
±0.1%
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Resistance :
2.7 kOhms
Width :
0.5 mm
Brand :
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Product Length :
1.02mm
0402 (1005 Metric)
Product Width :
0.5mm
Thin Film
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Length :
1 mm
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Datasheets
ERA-2VRB2701X
Panasonic ERA-2VRB2701X
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-2V Series, Thin Film, 2.7 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C