ERA-2VRB1501X
Mfr.Part #
ERA-2VRB1501X
Description
RES 1.5K OHM 0.1% 1/10W 0402
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage Rating :
50V
Power Rating :
62.5mW
+ 155 C
Product Length :
1.02mm
Product Width :
0.5mm
Resistance :
1.5 kOhms
Length :
1 mm
Height :
0.35 mm
Base Product Number :
ERA-2VRB
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Width :
0.5 mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Qualification :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
ERA-2VRB1501X
Panasonic ERA-2VRB1501X
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-2V Series, Thin Film, 1.5 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C